Сарма од кисела зелка

499

Едно од најтрадиционалните јадење во Македонија и пошироко. Постои една поговорка која вели „Колку домаќин(к)и, толку различни вкусови на зготвена сарма, а сите преубави и превкусни“.

Ова е еден од рецептите според кој се подготвува ова традиционално јадење, а тајната се крие во додавањето на сланина.

Потребно

 • 40 листа кисела зелка за виткање на сармата
 • 1 кг мешано мелено месо (600 гр свинско, 400 гр јунешко)
 • 200 гр чадена сланина на Пекабеско
 • 200 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • Масло за јадење
 • 1 мало лажиче црвен пипер
 • 1 мало лажиче вегета
 • Сол и црн бибер по вкус
 • Магдонос по желба

Подготовка

 • Во загреано масло на оган го додаваме изренданиот кромид да се пропржи додека не омекне.
 • Потоа ја додаваме ситно сецканата Пекабеско сланина. Кратко пропржуваме и го додаваме оризот.
 • На крајот го додаваме меленото месо, вегетата, црвениот пипер и сол и бибер по вкус. Продолжуваме со пржење се додека месото не омекне убаво и водата не почне да ипсарува.
 • Откако месото ќе се пропржи го тргаме садот од оган и ги филуваме листовите кисела зелка еден по еден.
 • Завитканите сарми ги редиме во подлабок сад, збиено, во два реда, за да не се растурат.
 • Налеваме малку млака вода,го затвораме садот и оставаме сармата да крчка на умерена темпеартура околу 2 часа.
 • Пред самиот крај може да додадеме магдонос по желба.
 • Може да се послужи со лут сос од рен, а за љубителите на киселиот вкус додаваме и лимун по желба

Сарма од кисела зелка

loading...