Сладолед од кафе

557
Booking.com INT

Разубавете ги овие топли септемвриски денови со овој неодолив кремаст сладолед …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно
3 лажици инстант кафе
неколку лажичиња вода (за да го растворите кафето)
200 мл кондензирано млеко
600 мл слатка павлака

Подготовка
– Растворете го инстант кафето во малку вода. Додадете го кондензираното млеко и измешајте убаво.

– Во поголем сад сипете ја слатката павлака и додадете ја мешавината со кафе и млеко. Убаво изматете со миксер.

– Смесата сипете ја во платичен сад и ставете ја убаво да се стегне во замрзнувач.

– Сладоледот сипете го во чаши, украсете го со малку мелено кафе и послужете.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...