Совршено збогување за Мартин: Ѓер прв ја одбрани титулата на FINAL4

1045
Booking.com INT

Ова беше возбудливото збогум за Ambros Martin и совршен роденденски подарок за Anita Görbicz: Györi Audi ETO KC стана победник на женската ЕХФ Лига на шампиони во сезоната 2017/18 по напната 70-минутна битка со HC Vardar и победа од 27:26 благодарение одбраната на Eva Kiss во последните секунди на дополнителното време.

Bitcoin Exchange CEX.IO
  • Ѓер го освои својот четврт-трофеј во ЕХФ Лигата на шампионите и стана првата екипа која ја одбрани титулата.
  • Ambros Martin се збогува со Györ по освојувањето на четвртиот трофеј во Лигата на шампионите за шест години работа во клубот.
  • Вардар го напушти ЕХФ ФИНАЛ4 со празни раце по пет учества и два последователни финалиња.
  • Cristina Neagu е промовирана во најдобар стрелец на шампионатот во сезоната 2017/18 со 109 гола, додека Amandine Leynaud е прогласена за MVP.

ФИНАЛЕ
Györi Audi ETO KC (HUN) vs HC Vardar (MKD) 27:26 по дополнително време (20:20, 9: 9)

Полната Papp Laszlo Budapest Sportarena беше изложена на уште еден неизвесен натпревар во ЕХФ женската лига на шампионите во кој на Györ му беше потребно дополнително време за да го совлада Вардар.

Györ го започна трофејното натпреварување исто како и во полуфиналето, со силна одбрана што им отежнуваше на противниците да го најдат својот ритам.

Првиот гол за македонскиот тим го даде Alexandra Lacrabere од пенал во петтата минута (2: 1), но Вардар ги стопира противниците на еден до два гола разлика во 25 минути од играта, кога имаа проблеми со одбраните на голманот на Györ, Kari Aalvik Grimsbø. Голманот на Вардар, Amandine Leynaud, не го отвори натпреварот како Grimsbø, но откако таа почна да ги брани ударите на Györ, таа стана кошмар за унгарскиот тим, завршувајќи го натпреварот со 41 отсто одбрани.

Одбраните на Leynaud до изедначување на Вардар 

Györ го постигна највисокото водство од три гола веднаш по тајмаутот со голот на Nycke Groot (7: 4) во 17-тата минута, пред Вардар да ги искористи трите последователни одбрани од Leynaud. Во 25-та, десниот бек Сара Ристовска го израмни резултатот на 7: 7 по осумте голови на Györ, и остана нерешено, до свирежот за паузата пет минути подоцна.

Leynaud стана проблем за Györ во второто полувреме со одбрана на 11 удари и 55 отсто до 35-тата минута. По втората двократна суспензија за Аморим, тренерот на Györ Ambros Martin се одлучи за back-court комбинација со Stine Oftedal, Groot и Anne Mette Hansen. Ова се покажа како мудра одлука, бидејќи Hansen беше тренирана во изработка на пенали и постигнување на голови кои уште еднаш го израмнија натпреварот на 13:13 во 44 минутата.

70 минути за одлука 

Од тој момент ниту еден тим не можеше да создаде одлучувачка предност. По возбудливата последна четвртина, натпреварот влезе во дополнително време, откако резултатот по 60 минути остана нерешен – исто како и минатата година кога Györ ја освои својата трета титула.

Györ го постигна првиот гол во дополнително време, иако Вардар секогаш израмнуваше, унгарската екипа по првите пет минути остана во водство 24:23. Во последните 5 минути од натпреварот Eva Kiss ја замени Grimsbø на голот.

Со два гола по ред на Groot и Bernadett Bodi, Györ поведе со 26:23 – но Вардар одговори со голот на Лекиќ 26:27. Во последната минута Györ ја изгуби топката во нивниот последен напад. Лекиќ тргна во брза комбинација со Андреа Канаџија – која го упати последниот удар, а Kiss одбрани.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...