Сочен колач со јаболки и ореви и неодолив крем од сирење

614
Booking.com INT

Совршен сладок вкус …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно

За тестото

 • 300 гр брашно
 • 190 гр кафеав шеќер
 • 250 мл масло
 • 4 јајца
 • 1/2 лажиче сода бикарбона
 • 1 лажиче цимет
 • 2 јаболки, изрендани
 • 100 гр ореви, сецкани

За кремот

 • 100 гр омекнат путер
 • 200 гр крем сирење
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 1 лажица мед

Подготовка

 • Во еден  подлабок сад ставете ги брашното, содата, циметот и шеќерот.
 • Додадете ги маслото, јајцата и изренданите јаболки и убаво изматете со миксер.
 • На крај додадете ги оревите и измешајте.
 • Смесата истурете ја во калап за торта кој претходно убаво сте го намастиле со путер.
 • Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени околу 45 минути. Оставете да се излади печеното тесто.
 • За кремот измешајте ги сите состојки да добиете хомогена смеса.
 • Тестото исечете го по должина на два дела.
 • Во украсна чинија ставете го едното тесто и премачкајте го со дел од кремот. Над него ставете го второто тесто и премачкајте го со остатокот од кремот.
 • Во сад на рингла ставете ги јаболките исечени на кришки. Додадете малку шеќер, ванилин шеќер и сок од лимон и кратко варете ги додека малку да омекнат. Јаболките наредете ги на тортата.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...