Супа 100 пати поефикасна од антибиотици | Видео

4336
Booking.com INT

Супа направена од 50 чешниња лук, кромид и мајчина душица може да ги победи грипот, настинките, па дури и новиот зимски вирус норовирусот, кој предизвикува повраќање, дијареа, треска, главоболка и грчеви во стомакот.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Иако медицината постојано се развива, луѓето сѐ повеќе се вртат кон природата.

Антибиотиците и другите лекови не успеваат секогаш, бидејќи вирусите и бактериите од ден на ден се поотпорни и посилни.

Она што е одлично кај лукот е тоа што на него не влијаат мутациите, промените и новите вируси – тој успешно се бори со сите “новодојденци“. Тоа се случува поради хемикалијата allicin која докажано го намалува холестеролот и крвниот притисок и го спречува затнувањето на крвните садови.

Едно истражување покажало дека лукот и до 100 пати е поефикасен од двата најпопуларни антибиотици во борбата против болестите предизвикани од бактерија која се пренесува преку храната.

Кога ќе згмечите чешне лук се ослободува allicin кој ги убива штетните организми како што се бактериите и вирусите кои предизвикуваат настинки, грип, болки во увото итн. А она што е најбитно, не му штети на организмот.

Еве го рецептот за лековитата супа од лук

   • 50-тина чешниња лук (околу 5 главици) исчистени и излупени
   • 2 лажици путер
   • 2 лажици маслиново масло
   • 2 големи главици кромид, сечкан
   • 1 лажица сечкана свежа мајчина душица
   • 6 чаши (250 мл) бистра пилешка супа
   • 1 китка свежи зачински билки – магданос, мајчина душичка, ловоров лист (може да бидат и сушени) 
   • 3 чаши бајат леб, по можност исечкан на коцки
   • 1 чаша павлака

Споделете со вашите пријатели … !!!

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...