Алтернативна медицина | Сусамот лечи хемороиди

2023
Booking.com INT

Семките од сусам не се само вкусен додаток и украс на печивата, туку и доста лековита намирница, што ги зајакнува коските, а помага и против изгореници и хемороиди.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Ако на вашиот организам му недостига калциум, доволно е една лажица од овие зрнца да ги потопиме во 0,5 децилитри јогурт и да оставиме „да преноќат“. Наутро напивката се пие на празен стомак, а тоа се повторува секој ден, се додека на ви биде подобро.

За лекување хемороиди, сомелете една лажица сусамово семе и додајте две лажици вода. Сето тоа измешајте ги за да добиете хомогена смеса, а потоа додајте и лажица путер. Сето тоа се меша, се мачка на леб и се јаде.

При изгореница, две лажици сусам прелијте ги со чаша вода, загрејте го тоа и оставете да врие неколку минути. Потоа процедете и оставете да се олади. Потопете памук во тој чај кога е оладен, па нежно нанесете го на изгореното место неколкупати дневно.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...