Темпура – 天ぷら

1338
Booking.com INT

Темпурата е традиционално јапонско јадење …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

 • 400 гр свежи ракчиња
 • 400 гр разновиден зеленчук (пиперки, кромид, букавка, тиквички и сл.)
 • 250 гр пченично остро брашно
 • 250 гр пченично меко брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 белки
 • 700 мл многу ладна вода
 • масло за пржење
 • 1 лажица мелен сув зачин

За сервирање

 • сос од соја

Подготовка

 • Ракчињата ставете ги кратко за замрзнувач, а потоа исчистете ги од оклопот.
 • Зеленчукот и печурките измијте ги убаво, исушете ги и исечете ги на стапчиња (на пиперките излупете има ја кожата).
 • Ставете го брашното во подлабок сад, додадете го и прашокот за пециво и измешајте. Додадете ги белките и ладната вода и со маталка убаво изматете да добиете течно глатко тесто. Тестото кратко ставете го во фрижидер.
 • Во далбока тава убаво загрејте го маслото. Зеленчкукот посипете го со мелен сув зачин и измешајте.
 • Со рака земајте од зеленчукот, потопете го во тестото и ставете ги во врело масло да се пржат. Истото направете го и со ракчињата.
 • Испржениот зеленчук и ракчиња извадете ги од маслото со решеткаста лажица и ставете ги на кујнска хартија за да се впие вишокот маснотија.
 • Послужете ги веднаш на топли чинии испрскани со сос од соја.
Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...