Тестенини во сос од печурки

672

За сите љубители на јадења со тестенини и печурки …

Потребно 

 • 25 гр суви печурки вргањ
 • сол, бибер
 • маслиново масло
 • 2-3 чешниња лук
 • 1/2 мало луто пиперче чили
 • 250 гр шампињони
 • 6 гранчиња свежа мајчина душичка
 • 320 гр тестенини, по избор
 • изрендана кора од лимон
 • ситно сецкан свеж магдонос
 • павлака за готвење
 • 1 лажица кисела павлака

Подготовка

 • На маслиново масло пропржете го ситно сецканиот лук. Посипете со сол и бибер и додадете ги печурките исечени на листови. Динстајте ги додека да испари течноста што ќе ја пуштат.
 • Сушениот вргањ ставете го да се вари додека да омекне, исцедете го и иситнете го во блендер. Додадете го во тавата на рингла.
 • Додадете мајчина душичка и динстајте додека да омекнаг печурките. Ако е потребно сипете и малку вода. На крај сипете ги павлаката за готвење и киселата павлака и малку изрендана кора од лимон.
 • Тестенините сварете ги ал денте (не треба да бидат преварени), исцедете ги и сипете ги во сосот. Измешајте, посипете со сецкан свеж магдонос и послужете.
loading...