Чоколадна алва (посно)

984
Booking.com INT

Рецепт препишан од куварот на баба …

Bitcoin Exchange CEX.IO

Потребно 

  1. 1 филџан за кафе вода
  2. 2 филџани вода
  3. 6 филџани шеќер
  4. 6 филџани брашно
  5. 1 филџан  какао во прав
  6. суво грозје, ореви, лешници, бадеми, по желба

Подготовка

– Во подлабоко тенџере ставете ги маслото, водата и шеќерот и ставете да се вари.

– Во другиот сад ставете ги брашното и чоколадото во прав (или какаото).

– Кога ќе се растопи шеќерот и ќе зоврие водата почнете полека да ја додавате смесата од брашно и чоколадото и постојано мешајте. Мешајте уште неколку минути додека да се испржи брашното и додека не добиете хомогена смеса.

– Додадете ги сувото грозје и оревите, по желба.

– Смесата истурете ја во помала тава и израмнете ја.

– Кога ќе се излади исечете ја на коцки и послужете.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...