Шокантно откритие | Научниците предупредуваат дека ова би можело да биде една од главните причини за аутизам! До 2025 година секое второ дете ќе биде аутистично

11007
Booking.com INT

Се очекува дека до 2025 година кај секое второ дете ќе биде дијагностициран аутизам, а една од најчестите причини за овој проблем е опасната хемикалија позната како глифосат, тврди научник од престижниот институт MIT д-р Stefani Senef.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Примарната активна состојка на Roundup хербицид на Монсанто, глифосат, првично бил развиен како индустриски агенс за чистење кој хелира тешки метали и други материи од затнати цевки. Кога беше откриено дека глифосатот може да убие микроорганизми, тој беше претворен во она што на крајот ќе стане еден од најчесто користените убијци на коровот (троскот, плевел, пиреј) во конвенционалното земјоделство.

Но, истражувањето кое го составила д-р Senef, заедно со податоците објавени од страна на Центарот за контрола и превенција на болести (CDC) открива, спротивно на тврдењата на Монсанто – дека глифосатот е “безбеден” за луѓето, а употребата на ова хемикалија директно е поврзана со зголемените стапки на аутизмот во текот на изминатите неколку децении.

Податоците објавени од страна на CDC во 2014 година покажуваат дека едно од 68 деца во САД е аутистично – во споредба со околу 1 од 2.000 деца во 1980 година. Интересно е дека аутизмот не бил дури ниту на радарот на луѓето, сѐ додека глифосатот не влегол во игра, бидејќи стапката на болеста нагло се зголемила со зголемената употреба на глифосатот во хемиското земјоделство.

Освен аутизамот, глифосатот е поврзан и со голем број други здравствени состојби: дефицит на вниманието и нарушување на хиперактивноста (ADHD), алергии на храна, астма, синдром на порозни / протекувачки црева, воспалителна болест на цревата (IBD), Алцхајмерова болест и деменција, срцеви заболувања, и рак – феномен опишан од д-р Senef како “поразителен/катастрофален”.

И не е само д-р Senef го кажува ова. Меѓународната агенција за истражување на ракот (IARC) на Светската здравствена организација (СЗО) пред неколку години, заклучи дека глифосатот е “веројатно канцероген”. Сепак, сѐ уште се прска на конвенционална и генетски модифицирана (ГМ) соја, пченка, репка, цвекло, кикиритки и мешункаст зеленчук!

Но, глифосатот едноставно може да се измие од готовиот производ, нели?

Погрешно. Не само што, растенијата го апсорбираат глифосатот во секоја можна клетка, туку, исто така, можат да го комбинираат со други токсини, со цел експоненцијално да се зголеми токсичноста, што доведува до хормонални нарушувања, нарушен метаболизам, нарушена функција на црниот дроб, и нерамнотежа во микробиомот на цревата.

Затоа, д-р Senef ја нагласува важноста на детоксикацијата од глифосат, за што таа вели дека ќе помогне во отстранувањето на “заспаниот токсин” од организмот, за да се минимизира штетата која ја предизвикува. Додека глифосатот не биде целосно забранет во земјоделството, не постои начин тој целосно да се избегне, особено затоа што завршува во речиси сите видови на храна која не е сертифицирана како органска или се одгледува дома без хемиско прскање.

Кога глифосат се задржува во телото, ги спречува црвените крвни зрнца да одржуваат здраво ниво на витамин Ц, кој не само што е важен за имунолошкиот систем, туку и за крвните садови и здравјето на срцето. Глифосатот понатаму може да доведе до заболувања на замастен црн дроб, поради тоа што го попречува метаболизмот на фруктоза и синтезата на сулфатот.

Д-р Senef препорачува дека консумирање морска храна и органски јајца е, исто така, важно како и конзумирање многу пробиотички намирници како јогурт, кефир и комбуха и зеленчук богат со сулфор, како што се прокељ, брокула и карфиол.

Со земање додатоци кои содржат сулфур, како што се алфа-липоичната киселина и метилсулфонилметан или МСМ, исто така, ќе се придонесе во дополнувањето со минерали кои се изгубени во организмот, како резултат на изложеност на глисофат. Конзумирајте и многу зеленчук, лековити билки и зачини, вклучително и лук, магдонос, кромид, коријандер, босилек и глуварче, кои се моќни природни средства за детоксикација.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...