Исланѓаните сакаат да се фалат со нивните славни личности | Еве ја листа на десетте најпознати Исланѓани

622
Booking.com INT

Со население од само 320.000, и имајќи во предвид дека биле под туѓа власт сè до 1944 година, Исланѓаните можат да бидат премногу чувствителни кога се ставаат на вага со другите (поголемите) земји.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Можеби сте слушнале дека Исланѓаните се гордеат со спектакуларната природа на нивната земја, кристално бистрата вода, прекрасните базени и вулкан кој има име што тешко се изговара, Eyjafjallajokull. Неодамна тие почнаа да се фалат со своите меѓународно признати личности.

Кои се овие личности? Можеби ќе прашате – Па, еве неколку, за да се запознаете со:

1.Бјорк Guðmundsdóttir

bjork-001

На врвот на листата е кралица на хирот Бјорк Guðmundsdóttir, која е најпознатиот Исланѓанецот од сите нив. Музичарката е можеби најпозната по својот уникатен глас, како и по злогласниот “Лебедов фустан” што го носеше на доделувањето на Оскарите во 2001 година.

2. Актер и режисер Балтазар Kormákur

Актерот и режисерот Балтазар Kormákur има блиски професионални односи со американскиот актер Марк Волберг и со него снима два филма Contraband, како и акциониот филм 2 Guns.

3. Пост-рок бенд Sigur Ros

Пост-рок групата Sigur Ros има голем број верни фанови низ целиот свет. Иако нејзините членови се обидуваат да држат низок профил, нивната музика е пишувана за безброј филмови, а нивните концерти се распродадени од Токио до Њујорк.

4. Исландската бенд “Of Monsters and Men”

Исландскиот бенд Of Monsters and Men се вивна во светот на музиката како молња кога го објавија нивниот сингл “Little Talks” во 2011 година. Почнувајќи од март 2013 година имаат продадено повеќе од два милиони копии само во САД. Минатата година, бендот настапуваше на T in the Park Festival во Шкотска, Lollapalooza во Бразил, Coachella во Чиле,  како и на музичкиот фестивал Bonnaroo и на некогаш популарниот Glastonbury Festival.

5. Eiður Guðjohnsen

Smári Eidur Гудјонсен е еден од најуспешните фудбалери на Исланд. Тој се стекна со слава играјќи за Премиер лигашот Болтон, а подоцна Челзи и шпанскиот тим Барселона.

Eiður Guðjohnsen-001

6. Jóhanna Sigurðardóttir поранешен премиер на Исланд 

поранешниот премиер на Исланд

Јохана Сигурдардотир е поранешен (геј) премиер на Исланд. Таа раководеше со земјата во времето по економска криза 2008 година. Jónína Leósdóttir, партнерката на Јохана, не зборуваше за нивните лични животи додека таа беше член на парламентот, така што дојде како изненадување кога објави книга 2013 година под наслов Við Jóhanna (Јохана и јас), во која ја раскажува приказната за нивната врска.

Jónína Leósdóttir2-001

7. Актерот Darri Ingólfsson доби меѓународно внимание во 2012 година за неговата улога во телевизиската серија Last Resort

Darri Ingólfsson2-001

Потоа следи улогата на д-р Saxton во хит серијата Dexter која го стави Darri на мапата на познати Холивудски актери. Популарниот веб-сајт Buzzfeed.com направи пост за актерот, нарекувајќи го Рајан Гослинг и листа од девет причини зошто треба да се запознаат со Ingólfsson (една од нив е неговата националност).

8. Ólafur Darri Ólafsson – актер

Ólafur Darri Ólafsson-001

Некои можеби Олафур го виделе во улога на пијан пилот на хеликоптер во The Secret Life на Walter Mitty или како глуми заедно со Matthew McConaughey и Woody Harrelson во HBO телевизиската серија True Detective. Филмските фанови наскоро ќе можат да уживаат во талентот на  Олафур уште повеќе во филмот A Walk Among the Tombstones заедно со актерот Liam Neeson.

9. Vigdís Finnbogadóttir

Vigdís Finnbogadóttir-001

Во 1980 година, Vigdís Finnbogadóttir стана прва жена претседател на Исланд. Пред нејзината инаугурација имаше широкоопсежна дебата, дали жена и самохрана мајка, може да се справи со одговорностите кои доаѓаат со позицијата. Не само што Vigdís докажа дека тие луѓе не се во право, туку стана една од најомилените претседатели на Исланд до сега.

10. Anita Briem – актерка

Anita Briem-001

Актерката Анита Briem е позната како Џејн Симор во телевизиска серија Tudors. Таа, исто така, ја играше улогата на Хана Ásgeirsson во авантуристичкиот филм Патување до центарот на Земјата.

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...