FRIDAY, 1 AUGUST , 2014
Флеш вести
Се наоѓате на / Почетна / ЖИВОТ / Здравје и Убавина / Ѓумбир – природна заштита од настинки

Ѓумбир – природна заштита од настинки

Ѓумбирот се препорачува како превентивно средство против настинки, воспаление на дишните патишта и дигестивниот систем, а за неговиот полувоспалителен, аналгетски и антипиретски ефект заслужни се активните материи во коренот, гингероли.

Со почеста конзумација на чај од ѓумбир се зајакнува функцијата на имунолошкиот систем во ладниот дел од годината, како и при хронична исцрпеност и замор на организмот.

Освен што ги одложува симптомите на настинка, ја поттикнува циркулацијата и го загрева организмот, предизвикува потење и засилено лачење на токсини. Тоа е една од причините зошто се користи детоксикација со ѓумбир.

Најголема корист има од свежиот ѓумбир, кој освен во чај, може да се додава и во компоти или свежо цедени сокови.

Ѓумбирот е корисен и за отстранување на проблемите со дигестивниот систем, затоа треба почесто да се додава во јадењата. Една капка етерично масло во чаша вода ќе спречи појава на грчеви или надуеност после оброкот.

Автор: Кукурику

Кукурику
Подобро еднаш да прочиташ, отколку сто пати да видиш...