Raina Marwaha | Што се случи со мене кога станав ВЕГАН?

751
Booking.com INT

Размислувате да трансмитирате од месојадец во веган, но не сте сигурни каде да започнете? Прочитајте од вистинското искуство на Raina Marwaha – професионалец со повеќе од десет години во областа на тргувањето и меѓународните пазари.

Bitcoin Exchange CEX.IO

Таа ни опишува недела по недела за нејзиното патување во веганството со детали за предизвиците со кои таа се соочила на патот, вклучувајќи го откажувањето од суши и мешаните реакции од врсниците:

“Некои луѓе превртуваа со очите, бидејќи мислеле дека Јас го добив вообичаеното превртување на очите од некои луѓе кои мислат дека скокам на хипичниот автобус кој се обидува да ја спаси планетата”.

Кажете ни зошто сакавте да станете веган?

Јас не сум фан на диети. Ја сакам храната и уживам во алкохолот. Исто така, се чувствувам збунето со сите совети за диети. Еден ден нешто е одлично за тебе, следниот пат е најголемата причина за рак. Но, секојдневно се среќавав статии за тоа како месото и млечните производи не се толку добри за нас, поради начинот на кој се одгледуваат.

Покрај тоа, почнувам сопствен бизнис, House of Kind, кој ќе продава производи, кои имаат елемент на љубезност. Во врска со ова, наидов на мноштво вегански предмети за убавина, природни свеќи итн., и сите се хемиски. Тоа ме натера да размислувам за хемикалиите и процесите кои одат во сè што консумираме. Затоа одлучив да пробам со веганството и да видам дали ќе чувствувам промена во моето тело или благосостојба. Се чинеше дека е полесно, да ги отстранам сите производи од животинско потекло отколку да правам друг вид исхрана. Исто така, еден дел од мене се здоби со добро чувство да мислам дека би можела да ја користам животната средина и животните. Ова ме мотивираше да останам посветена.

Каква подготовка презедовте во неделите пред да станете веган?

Избрав четиринеделна подготовка за да го подготвам телото и умот. Четири недели чувствував дека тоа е нешто на што можев да се посветам. Пред да почнам, посетив некои од моите омилени места за “последни оброци” – стек, корејска храна, тапас, турски кебаб!

Две недели веган, како се чувствувате? Желба по вашата омилена храна?

Сега сум на почетокот на третата недела и морам да кажам, се чувствувам прилично добро! Главната разлика што ја забележав е дека се чувствувам многу поенергично наутро. Исто така, мојата кожа е почиста и поздрава. Неколку луѓе коментираа дека изгледам помалку уморно. Не сум се мерела на вага, но се чувствувам полесна.

Дали сте откриле некои нови одлични закуски?

Јогуртите од кокос и алпро соја јогурти се вкусни! Мојот пријател ми испрати рецепт за сирење направено од индиски ореви, за кој вели дека е неверојатно, па тоа е на мојата листа, да се направи и да се проба.

Што е најтешкиот дел досега?

Многу ми недостигаше вкусот на сушито и морските плодови во првата недела, освен тоа, немав други желби. Морав да одам за време на некои бизнис вечери на места кои продаваат само плескавици или јастози (може да се погоди каде е тоа!) Или суши или стекови. Но секогаш имав некоја опција за мене. Бев изненадена колку места сега се достапни за веганска прехрана. Некои од нив се подобри од другите, но тоа е јасно растечки пазар.

Колку долго планирате да бидете веган?

Првично поставив временска рамка од 4 недели. Но, секој ден како што следува… ќе видиме како ќе оди.

Дали од вашето досегашно искуство го препорачувате веганството?

Ако тоа е нешто што ве интересира или би сакале да го видите влијанието што може да го има врз вас, тогаш зошто да не. Јас не сум проповедник да бидам веган. Се учам себеси. Сѐ уште поседувам кожени чанти и чевли. Но, ако се чувствувате подобро и направите нешто добро за животната средина и животните, од тие причини би рекле да се трансмитирате од месојадец во веган.

Како реагираа вашите пријатели, семејството и колегите на одлуката да бидете веган?

Тоа навистина се мешани реакции. Преовладува вообичаеното превртување со очите. Некои пријатели ме гледаат со потполно шокирање, знаејќи дека не можам да се придржувам до диети, па како можам да управувам со ова. И други кои се навистина поддржувачки и заинтригирани од сето тоа.

Но, тоа е мој живот и мој личен избор. Секој може да има мислење, но тоа не ме спречува во мојот избор!

Подготви и уреди Бојана Кољушкова

Booking.com INT Bitcoin Exchange CEX.IO
loading...